Muzeum Gdańska święci swoje 50. urodziny. Z tej okazji 23 stycznia 2020 roku miało miejsce przekazanie kolejnego – już czwartego – eksponatu dla Muzeum Gdańska, który współfinansowaliśmy. To bezcenny album Feyerabendów z 1836 roku zawierający 23 ryciny które ilustrują miasto Gdańsk oraz okolice w pierwszej połowie XIX wieku. Grafiki przedstawiają między innymi ówczesną Biskupią Górkę, Pałac Stawowie, Brzeźno, Nowy Port niebędący jeszcze wtedy częścią Gdańska, oraz Sopot.
– Ta rodzinna pamiątka to niezwykle ciekawy przedmiot związany z życiem codziennym i obyczajowością dawnych mieszkańców Gdańska. Album należał do rodziny Feyerabendów, która w 1747 r. założyła firmę „Daniel Feyerabend”, zajmującą się importem wina z Europy Zachodniej i zaopatrującą w trunki gdański handel detaliczny oraz lokale gastronomiczne. Mimo zmieniających się właścicieli firma działała pod tą nazwą aż do 1945 r. (…) Efektownie oprawiony, został złożony z przyciętych, luźnych druków, które wówczas krążyły na rynku – mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska.
Nie jest to nasza pierwsza współpraca. W kooperacji z Muzeum Gdańska stworzyliśmy markę Johannes. Część przychodu ze sprzedaży piwa jest przeznaczana na zakup eksponatów do muzeum. Tym samym każdy z Was może stać się współfundatorem zakupionych eksponatów. Nazwa naszego piwa to hołd złożony znakomitemu astronomowi i browarnikowi gdańskiemu Johannesowi Heveliusowi. W uszanowaniu za wkład w gdańskie piwowarstwo w 2011 roku, który był ogłoszony rokiem Heweliusza, uwarzyliśmy piwo dedykowane właśnie jemu.
Więcej informacje na temat wystawy znajduje się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.
4 grudnia 2024
22 listopada 2024
15 listopada 2024